Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 24 Styczeń 2019    |    Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie

b_150_100_16777215_00_images_stories_2018_PALMY_N_a_(1).jpgPodobnie jak w latach poprzednich, uprzedzając Palmową Niedzielę, w dniu 23 marca odbył się  w naszej szkole konkurs na najpiękniejsza palmę wielkanocną. Ze wszystkich zgłoszonych do konkursu palm stworzono okazałą ekspozycję. W konkursowych zmaganiach szczególnie chętnie uczestniczą najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Przeglądając listy  uczestników i zwycięzców poprzednich konkursów można zauważyć, że w wielu rodzinach tworzenie palmy wielkanocnej to coroczna tradycja, która zawiera w sobie również aspekt religijny.

Starodawna tradycja ludowa przenika się z praktyką Kościoła celebrowaną na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Wówczas słano szaty na drogę, ścinano gałązki palmowe i pozdrawiano nimi Pana Jezusa jadącego na osiołku. W naszym klimacie palmy nie rosną w warunkach naturalnych, dlatego trzeba je wykonać samodzielnie. Wykorzystuje się do tego celu suszone kwiaty, trawy, zioła, gałązki wierzbowe, kolorowe liście, bibuły i inne materiały. Powstają z nich  bardzo różnorodne małe dzieła sztuki, które są wyrazem nie tylko naszej inwencji twórczej ale i symbolem wiary. Tak to często bywa, że tradycja ludowa zrasta się z praktyką religijną. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas, za zgromadzenie materiałów i wykonanie przepięknych palm wszystkim uczestnikom  konkursu. Podtrzymywanie tej szlachetnej tradycji własnoręcznego wykonywania palm, organizowanie konkursów i prezentacji przybliża nam zrozumienie symboliki obchodów Niedzieli Palmowej. Zachęcamy do przyniesienia palm na poświęcenie, aby przyozdobiły Niedzielę Palmową w Kościele.
W organizacji tegorocznej edycji Konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną,  nieocenioną pomocą służył ks. Jarosław Kowal, który przybliżył  wszystkim genezę Palmowej Niedzieli oraz dokonał ceremonii wręczenia dyplomów i nagród. W komisji konkursowej  pracowali: ks. Jarosław Kowal, p. Andrzej Kowalczyk, p. Mariola Kamińska oraz p .Sylwia Wojtczyk-Świercz. Nad całością opiekę sprawowała p. |Dyrektor- Zofia Marcinkowska.
Lista nagrodzonych uczniów przedstawia się następująco:

W kategorii klas IV-VII  lista zwycięzców przedstawia się następująco:
I miejsce- Bartłomiej Dziedzic kl. IV a
II miejsce ex equo- Igor Lichosik kl. IV b  i Anna Lichosik kl. IV b
III miejsce ex equo- Szymon Wójcikowski kl. IV b, Mateusz Wójcikowski kl. VII
IV miejsce ex equo- Stanisław Ligęza kl. IV a, Wojciech Gołdyn kl. IV a.

W kategorii klas 0 –III szkoła podstawowa:
I miejsca zajęli ex equo: Judyta Gacia kl. I a, Kacper Migacz kl. III a,
II miejsce zdobyli ex equo: Ignacy Staroszczyk kl. I a, Maciej Drzewiecki kl. III a,  Julita Skiba kl. III a,
III miejsce zajęli ex equo: Lena Picheta kl. III b  i Filip Kowalczyk  kl. I a
IV miejsce: Dawid Dziedzic  kl. III b

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy  słodkie upominki. Na zakończenie uroczystości p. Dyrektor-Zofia Marcinkowska  pogratulowała wszystkim uczestnikom  konkursu oraz podziękowała paniom z oddziału przedszkolnego za zorganizowanie warsztatów tworzenia palm wielkanocnych.
Sponsorami słodkich upominków byli:
• Zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców - p. Ewa Wdowiak
• Radny Gminy Krasocin - p. Antoni Drej,

 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria   

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00