Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 24 Sierpień 2019    |    Imieniny obchodzą: Bartłomiej, Jerzy, Bartosz

Niezwykły nastrój poezji ks. Twardowskiego

b_150_100_16777215_00_images_stories_2013_kon_rec_marta_grzesiak.jpgMarta Grzesiak, uczennica kl. II Publicznego Gimnazjum w Bukowie, zajęła III miejsce w finale V Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji ks. Jana Twardowskiego, który odbył się 6 czerwca 2013r. w Auli Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

 Konkurs był trzystopniowy: eliminacje szkolne, rejonowe i finał wojewódzki. Odbywał się pod patronatem Wydziału Katechetycznego w Kielcach, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach i Kuratorium Oświaty w Kielcach. Celem konkursu jest popularyzowanie twórczości ks. Jana Twardowskiego, którego wiersze wpływają pozytywnie na rozwój duchowy i emocjonalny młodych ludzi oraz rozwijanie zainteresowania młodzieży poezją i recytowaniem jej publicznie na scenie, co jest doskonałym sposobem na zaprezentowanie innym swoich umiejętności i uzdolnień.
Pod uwagę brano opanowanie pamięciowe utworu i sprawność w interpretacji - intonację, akcentowanie, modulację głosu, tempo, pauzowanie. Ważne było także umiejętne artykułowanie, akcentowanie i przestankowanie podczas recytacji. Jury zwracało również uwagę na ogólny wyraz artystyczny, na co wpływała odpowiednia postawa podczas deklamowania wiersza, wykonywanie adekwatnych gestów i ruchów, dostosowanie mimiki twarzy do wymawianej treści. Oceniany był także wybór utworu, którego dokonały uczennice, mając do dyspozycji około 30 tomików poezji z twórczością ks. Twardowskiego.

W eliminacjach rejonowych, kolejny raz wspaniale przygotowanych przez ZDZ w Jędrzejowie, Marta zajęła I miejsce, recytując wiersz „Sprawiedliwość”. W finale wojewódzkim pokonała tym wierszem 21 uczniów gimnazjów z terenu województwa świętokrzyskiego, zdobywając tytuł laureatki i zajmując III miejsce.

Warto nadmienić, że w bieżącym roku szkolnym Marta zdobyła także tytuł finalistki Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Marta jest osobą wyróżniającą się w szkole, a przy tym miłą, skromną i wrażliwą. Wbrew pozorom nauka nie zajmuje jej całego wolnego czasu; bardzo dużo czyta, gra na fortepianie, pisze wiersze, podróżuje. Zapytana o to, co motywuje ją do nauki, odpowiada: „Mam na uwadze to, że od moich decyzji zależy moje życie i moja przyszłość. Rodzice zawsze powtarzają mi, że uczę się dla siebie, nie dla nich czy innych osób. Jestem im wdzięczna za to, że nie wywierają na mnie presji i mogę uczyć się swobodnie. Radość na twarzach moich rodziców znaczy dla mnie więcej, niż ocena miliona innych osób. Myślę, że mój charakter też ma wpływ na naukę. Jestem osobą ambitną i konsekwentną, dlatego „walczę” jednocześnie o punkty, dzięki którym dostanę się do wymarzonej szkoły średniej. Chociaż sukcesy odnoszę z przedmiotów humanistycznych, interesuję się również biologią i chemią, a w przyszłości chciałabym studiować medycynę  i zostać lekarzem

Opiekunem Marty w obu konkursach był Pan Tomasz Szymkiewicz, nauczyciel j. polskiego, historii i WOS w ZPO im. Jana Pawła II w Bukowie.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 Galeria  Galeria  Galeria  

 

 

 

 

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00