Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 15 Grudzień 2018    |    Imieniny obchodzą: Nina, Celina, Walerian

Wyjątkowa Noc Biologów

b_150_100_16777215_00_images_stories_2018_OL_n_IMG_20180112_174231.jpgW piątek 12 stycznia 2018 roku, w godzinach popołudniowych uczniowie Szkoły Podstawowej im Armii Krajowej w Olesznie wraz z opiekunami - p. Mariolą Kamińską ,p. Andrzejem Kowalczykiem, p. Ryszardem Kowalczykiem i p. Sylwią Świercz-Wojtczyk uczestniczyli w Ogólnopolskiej Nocy Biologów pod hasłem „Życie na krawędzi”, zorganizowanej przez Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W tę wyjątkową noc każdy uczestnik mógł stać się naukowcem i przyrodnikiem. W Noc Biologów podczas wykładów mogliśmy się dowiedzieć czegoś więcej o komórkach macierzystych, jadowitych owadach, dlaczego woda kwitnie , ludzkim embrionie, aktywności antyoksydacyjnej karotenoidów oraz życiu wilków na obszarze Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych województwa świętokrzyskiego.

W laboratoriach i pracowniach badawczych mogliśmy pod opieką naukowców wykonywać doświadczenia i eksperymenty: owoce jako żywe kosiarki, muszki owocowe, laboratorium biochemika, fascynujący świat owadów, kamienie i żyjące na nich mikroorganizmy, rozwój zarodka ptaka, formikarium, mikroświat mrówek, mikroskop konfokalny oraz zaprojektować swój własny ogród.

W Oceanice odkrywaliśmy morskie otchłanie, degustowaliśmy wyroby z koziego mleka, oznaczaliśmy sobie grupę krwi i hemoglobinę, a także wzięliśmy udział w tańcu z gwiazdami w Planetarium.

Hitem warsztatów okazała się sekcja  serca wieprzowego, gdzie pod okiem pracowników uniwersytetu mogliśmy przeprowadzić wyjątkowe doświadczenie i poznać wnętrze jednego z najważniejszych organów. Kolejną z atrakcji były dla nas wampiry roślinne - unikatowe rośliny pasożytnicze światowej flory. Mogliśmy zobaczyć świetliki czy pochodzące z rejonu Kaukazu zarazy, które aby przeżyć, muszą się przyssać do innej rośliny. Wzięliśmy udział w pokazie Grupy Sokolników Konnych „Rabiec”, którzy opowiadali o trzech ptakach drapieżnikach – puchaczu europejskim, sokole rarogu i meksykańskim jastrzębiu.

Dzięki rozległej tematyce programu Nocy Biologów każdy uczeń mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Biologia towarzyszy nam od najdawniejszych czasów. Zarówno wtedy, jak i teraz nauka ta opiera się na tej samej ludzkiej ciekawości świata, chęci obcowania z wielką tajemnicą stworzenia i niezbadanymi zagadkami dotyczącymi najodleglejszych zakątków Ziemi.

 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria  

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00