Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 24 Luty 2019    |    Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Podreptać po świętokrzyskich szlakach „Skałki Piekło pod Niekłaniem” i „Gagaty Sołtykowskie” - niesamowite rezerwaty w gminie Stąporków! PIĘKNE – NASZE - ŚWIĘTOKRZYSKIE!

b_150_100_16777215_00_images_stories_2018_Rajd_Bukowa_N_IMG_20180127_114754.jpgTo już czwarte wyjście w teren uczniów ze szkoły w Bukowie w ramach hasła „Podreptać po świętokrzyskich szlakach”. Co było naszym celem? Otóż poznanie perełek przyrodniczych  gminy Stąporków.

Wyruszyliśmy na spotkanie z przygodą o godzinie 9 i po ok. 50 km dotarliśmy do Stąporkowa, gdzie obowiązkowym punktem było zobaczenie największego na świecie pomnika kaloryfera, nawiązującego do wspaniałych tradycji przemysłowych miasta. Kilka zdjęć, trochę szaleństwa na śniegu, obowiązkowo podbicie książeczek w pobliskim Domu Kultury i czas wyruszyć dalej. Po drodze zatrzymaliśmy się we wsi Odrowąż , wysłuchaliśmy krótkiej informacji o przebogatej historii miejscowości, a następnie udaliśmy się w stronę parkingu w Niekłaniu Wielkim. W tym miejscu pozostawiliśmy nasz samochód i powędrowaliśmy drogą leśną w kierunku rezerwatu. Po około 200 m natknęliśmy się na źródełko – wywierzysko Biały Stok, które jest początkiem rzeki Kamiennej. Początkowo szliśmy niebieskim szlakiem a następnie ścieżką edukacyjną oznaczoną na zielono. Przed nami był 2 kilometrowy odcinek drogi. Wzdłuż całej trasy ustawionych było wiele tablic informacyjnych, więc co pewien odcinek zatrzymywaliśmy się, aby zaczerpnąć trochę ciekawych informacji. Po kilkudziesięciu minutach marszu dotarliśmy do celu. Przed nami ukazał się najpiękniejszy odcinek rezerwatu „Skałki Piekło pod Niekłaniem”. Miejsce to zachwyciło nas ciekawymi formami skalnymi. Wyglądały one jak urwiska, stoły, kazalnice, kominy i grzyby skalne. Mieliśmy niezłą frajdę w odkrywaniu kolejnych skałek i malowniczych zakamarków. Po półgodzinnym odpoczynku, wzmocnieni kanapką i ciepłą herbatą z termosu, podreptaliśmy w kierunku parkingu, skąd autobusem pojechaliśmy na zwiedzanie kolejnego rezerwatu „Gagaty Sołtykowskie”. Krajobraz tego miejsca był bardzo odmienny od poprzedniego, bo to kraina gadów – tytanów. Pod drewnianą wiatą oglądaliśmy ślady stadnego życia dinozaurów- zauropodów i tropy największego dinozaura drapieżnego allozauroida. Rozległe wyrobisko dawnego kamieniołomu,  w którym to pozyskiwano glinkę ceramiczną, przypominało trochę krajobraz księżycowy. Po zwiedzeniu  tego niezwykłego miejsca, było trochę czasu na zimowe szaleństwa. Czysty, bielutki śnieg zachęcał do zabawy, niestety  to co sprawia największą radość  szybko się kończy i trochę żal wracać. Tym razem przeszliśmy nieco krótszą trasę, bo ok. 8 kilometrów ale zdobyliśmy 27 pkt. do odznaki Turysta Przyrodnik.


Sławomira Jambor
Barbara Smól

 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria    

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00