Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 20 Marzec 2019    |    Imieniny obchodzą: Aleksandra, Klaudia, Anatol

Rocznica Cichociemnych

b_150_100_16777215_00_images_stories_2018_Cichociemni_n_1.jpg   W piątek 2 marca grupa pasjonatów zrzeszona w Klubie Strzeleckim Krasocin, dla upamiętnienia 77 rocznicy pierwszego skoku Cichociemnych do Polski, we współpracy z włoszczowskim Domem Kultury, zorganizowała wykład  nt „Cichociemni i współczesność”. Przedsięwzięcie ze względu na temat zostało objęte patronatem przez Wojewodę Świętokrzyskiego panią Agatę Wojtyszek. Głównym prelegentem był „Naval” emerytowany żołnierz Jednostki Wojskowej „GROM”.

    Mało znanym jest fakt iż w nocy z 15-16.02.1941 r pierwszy skok Cichociemnych do okupowanej Polski miał odbyć się w okolicach Włoszczowy. W wyniku ostrzału wroga i błędów nawigacyjnych nastąpił jednak na Ziemi cieszyńskiej. Celem wykładu było upowszechnienie tej wiedzy wśród mieszkańców powiatu. „GROM” dziedziczy tradycje Cichociemnych spadochroniarzy AK, a jego żołnierze opiekowali się skoczkami i starają się podtrzymywać chlubne tradycje tej elitarnej formacji.
   Na wykład przybyło ponad 200 osób – głownie młodzieży gimnazjalnej ale nie brakowało również dorosłych miłośników historii i militariów. Część publiczności przyciągnęła również postać prelegenta : Naval
służył w GROM-ie przez czternaście lat jako operator w zespole bojowym. Sporą część tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, jakie można otrzymać w Polsce za czyny bojowe poza granicami kraju m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym wybitnie zasłużonym w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia, a także odznaczony Złotą Odznakę GROM-u, która dla żołnierzy JW GROM jest najwyższym zaszczytem. W 2012 był jednym z konsultantów gry komputerowej Medal of Honor. Warfighter. Naval był dla jej twórców jednym z dwóch pierwowzorów postaci GROM-owca, w którą może wcielić się gracz. Jest autorem książek „Przetrwać Belize”, „Ostatnich gryzą psy” i „Zatoka”. Wystąpił w roli prowadzącego program „Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury” wyprodukowanego dla stacji Discovery Channel Polska. Naval przedstawił uczestnikom wydarzenia krótki film ukazujący trudy służby żołnierza jednostki specjalnej a następnie odpowiadał na pytania publiczności. Pytano go oczywiście o życie „na misji”, najtrudniejsze zadanie do wykonania a także o proces rekrutacji do Jednostki czyli słynną „selekcję”. Padło pytanie co jest ważniejsze podczas tych sprawdzianów silne ciało czy niezłomna psychika. Okazało się iż preferowana jest mocna psychika niemniej gromowiec obecnie jeszcze potrafi się podciągnąć 56 razy, zatem wytrzymałość fizyczna jest równie istotna. Po tym nastąpiła prezentacja wyposażenia bojowego jaki każdy „operator” nosi na sobie; kamizelki taktyczne i kuloodporne, kabury itp. Oraz broń używana przez komandosów. Wspólnym zdjęciom i autografom nie było końca. Po zakończonym wykładzie Naval udał się na strzelnicę Klubu Strzeleckiego Krasocin gdzie poprowadził trening i pokaz bojowego posługiwania się bronią krótką. Uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem umiejętności i kompetencji  żołnierza. Organizatorzy pragną złożyć podziękowania dla Nadleśnictwa Włoszczowa, Domu Kultury we Włoszczowie, Wójta Gminy Krasocin, Radnych Powiatowych – bez ich pomocy nie udałoby się zorganizować tego wydarzenia.

 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria
 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria
 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria
 Galeria    

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00