Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 5 Lipiec 2020    |    Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom

b_150_100_16777215_00_images_stories_2018_logo_Gmina_Przyjazna_Pszczolom.png   Miło nam jest zakomunikować, że Gmina Krasocin włączyła się w akcję „Gmina Przyjazna Pszczołom:. Pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Jednocześnie zapylają, czyli przenoszą pyłek i umożliwiają roślinom zapłodnienie, a w rezultacie powstanie owocu. To właśnie pszczołowatym i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Dzięki temu, że jest ich tak dużo i są tak różnorodne, mogą zapylać całą masę roślin i działać w różnych warunkach.

    Wczesną wiosną cała armia pszczół rusza do pracy – zapyla kwitnące sady, łany rzepaku i większość roślin będących surowcem do produkcji żywności. Według szacunków w naszej szerokości geograficznej rośliny owadopylne stanowią około 78% gatunków. Bez udziału pszczół wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony.
  W tegorocznej edycji programu, organizatorzy postawili sobie za cel stworzenie w całym kraju 20 tysięcy Miejsc Przyjaznych Pszczołom. W Polsce żyje 470 gatunków owadów pszczołowatych 222 z nich zagrożone jest wyginięciem. Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm. Możesz im pomóc. Zachęcamy Mieszkańców Naszej Gminy do  zakładania Miejsc Przyjaznych Pszczołom np.  sadząc m.in. kwiaty takie jak: nagietki, dalie, lawendy i nachyłki.  Listę przyjaznych pszczołom kwiatów znajdziecie Państwo   na stronie www.pomagamypszczolom.pl

Ciekawostki:
   Miód, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwwirusowym, z powodzeniem używany jest w leczeniu przeziębienia, grypy, stanów zapalnych, uporczywego kaszlu, pozytywnie działa na układ krążenia, pokarmowy i moczowy. 1.764.706 tyle kwiatów średnio muszą odwiedzić pszczoły, żeby wyprodukować zaledwie 0,3 kg miodu. Miód jest wolny od skażeń chemicznych. Wrażliwe na toksyny pszczoły zginęłyby zbierając zanieczyszczony nektar lub spadź. Można więc uznać je za filtratory szkodliwych dla  człowieka związków. Miód jest jedynym produktem, który się nie psuje.  Najstarszy jaki znaleziono w Gruzji miał 5500 lat i wciąż nadawał się do spożycia. Więcej szczegółów o akcji znajdą Państwo w załącznikach.

Pliki do pobrania:

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00