Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 26 Czerwiec 2019    |    Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

ŚWIĘTO SZKOŁY W MIECZYNIE

b_150_100_16777215_00_images_stories_2018_Jubileusz_Mieczyn_n_jubileusz1.jpgDnia 30 maja 2018 r. społeczność Szkoły Podstawowej w Mieczynie świętowała Dzień Patrona i 10 rocznicę nadania imienia. Od dnia 28 maja 2008 r.  szkoła nosi  zaszczytne imię ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową i zapalenia symbolicznego znicza.

Następnie wszyscy udali się do kaplicy w Mieczynie na dziękczynną Mszę Świętą, którą koncelebrowali zaproszeni księża: ks. profesor doktor habilitowany Marian Kowalczyk - wykładowca na  Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ks. kanonik Wiesław Szymkiewicz - proboszcz parafii Dziebałtów  oraz proboszcz parafii Stojewsko ks. kanonik Marek Szyba.

W czasie Eucharystii społeczność szkolna, zaproszeni goście oraz przybyli na mszę św. rodzice i mieszkańcy Mieczyna modlili  się o rychłą beatyfikację kardynała Wyszyńskiego.

Po mszy wszyscy zebrani w kościele udali się do szkoły, aby obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów klas III-VII oraz oddziału przedszkolnego pod kierunkiem pań: Wandy Wilczyńskiej,  Agaty Frączek i Małgorzaty Sornat.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły pani Małgorzata Klimczyk-Karpińska, witając przybyłych do szkoły gości: Wójta Gminy Krasocin pana Ireneusza Gliścińskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Krasocin pana Rafała Chruściela, księdza profesora Mariana Kowalczyka, księdza Wiesława Szymkiewicza, księdza Marka Szybę, przyjaciela szkoły pana Tadeusza Włodarczyka, a także rodziców, mieszkańców Mieczyna, nauczycieli i uczniów.  W swym wystąpieniu przeniosła się wspomnieniami do wydarzeń sprzed 10 lat. Zwróciła uwagę, że  postać wybitnego patrona ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego stała się bliska sercom uczniów i nauczycieli, a zapoznając się z jego życiorysem, społeczność szkolna poznała  również  ważny fragment najnowszej historii Polski. Również uczniowie w swoim programie wspominali niezapomniane i wzruszające wydarzenia z roku 2008.  Podkreślili, iż wybór Prymasa Tysiąclecia na Patrona zobowiązuje wszystkich, zarówno uczniów, jak i nauczycieli do kierowania się w życiu jego słowami: „Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem”.

Szkoła kultywuje tradycje rodzinne i narodowe. Należy do wielkiej rodziny szkół noszących imię kardynała Stefana Wyszyńskiego, który zostawił ogromną spuściznę, skarbnicę idei, myśli i uczuć, z której powinniśmy czerpać teraz i w przyszłości. Nie ma obecnie ucznia w Mieczynie, który nie wiedziałby, kim był Stefan Wyszyński. Rokrocznie odbywają się w szkole konkursy wiedzy o Patronie,  w których uczniowie wykazują się doskonałą znajomością biografii Prymasa.

W trakcie programu artystycznego zwycięzcy tegorocznego konkursu z klas IV-VII: Dawid Sójka, Kinga Radek, Natalia Dwojakowska i Kinga Kowalczyk wzięli udział w quizie przygotowanym przez uczniów kl. VII: Kacpra Jakuba Łapota i Jakuba Klimczyka. W programie nie mogło również zabraknąć ABC Krucjaty Miłości, a także fragmentów kazań okolicznościowych oraz pieśni  dedykowanych  Matce Bożej. Recytacje fragmentów prozy przypomniały obecnym, że w codziennej gonitwie warto się zatrzymać,  dostrzec drugiego człowieka, uwolnić się od egoizmu, zakłamania, nieuczciwości, a także nade wszystko ukochać ojczyznę.

Po występie uczniów głos zabrał pan wójt Ireneusz Gliściński, składając życzenia i gratulacje szkolnej społeczności z okazji jubileuszu. Wspólnie z przewodniczącym rady gminy panem Rafałem Chruścielem wręczyli na ręce Pani Dyrektor pamiątkową  statuetkę z wizerunkiem anioła, a zaproszonym księżom książki przedstawiające historię Gminy Krasocin.

 Głos zabrał też stały już uczestnik Dni Patrona w Mieczynie – przyjaciel szkoły i jej absolwent  pan Tadeusz Włodarczyk. Od dziesięciu lat zaszczyca on swoją obecnością społeczność szkolną i stale wzbogaca bibliotekę o książki poświęcone Prymasowi Tysiąclecia.  Pan Włodarczyk wręczył także książki zaproszonym gościom, by były dla nich pamiątką z okazji  jubileuszu.

Na zakończenie Pani Dyrektor  podziękowała  gościom za przybycie do szkoły i wspólne świętowanie tej ważnej uroczystości, a uczniowie wręczyli symboliczne kwiaty.

 GALERIA  GALERIA  GALERIA  GALERIA
 GALERIA  GALERIA  GALERIA  GALERIA
 GALERIA  GALERIA  GALERIA  GALERIA
 GALERIA  GALERIA   

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00