Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 26 Kwiecień 2019    |    Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena

Narodowe Czytanie 2018 w Ostoi Dworskiej, nieodłączna część w posmakowaniu Polskości, która czyni nas wspólnotą w naszej małej ojczyźnie, łącząc wszystkich pokoleniowo z językiem ojczystym w najwybitniejszym wydaniu…

b_150_100_16777215_00_images_stories_2018_ART_56_n_20180908_195723.jpgAkcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Odbyła się w wielkich miastach i małych wioskach, na uczelniach, bibliotekach, w teatrach, parkach, na rynkach miast, w domach kultury i remizach strażackich ale też w domowym zaciszu. W całym kraju czytanie odbyło na setki różnych sposobów - we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie, gdzie  miało to za zadanie promowanie klasyki polskiej literatury.  Narodowe  Czytanie zostało zainicjowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. 

W kolejnych latach pod patronatem Prezydenta RP w całej Polsce odbyło się czytanie „Zemsty” Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. 

W tym roku akcja miała rekordowy zasięg – była prowadzona w 2930 miejscach. Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego „wypływa wciąż to wielkie zdanie, że Polska potrzebuje wielkiej idei” – powiedział prezydent Andrzej Duda, inaugurując w sobotę w Warszawie Narodowe Czytanie tej właśnie powieści.  W dniu  8 września 2018 roku w zagrodzie edukacyjnej Ostoja Dworska w Leśnicy na Ziemi Małogoskiej włączając się ogólnopolską akcje w promowania czytania klasyki polskiej literatury, odbyło się wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, spotkanie zorganizował Grzegorz Szymański w którym wzięli udział mieszkańcy, przyjaciele naszej małej ojczyzny. Wyjątkowym roku stulecia odzyskania niepodległości w miejscu od wieków związanym niejednym wydarzeniem zapisanym w historie ojczystej ziemi . W scenerii Izby Regionalnej w Gościnie u Chłopa Świętokrzyskiego z wielką satysfakcją przywitał przybyłych gości  Gospodarz zagrody edukacyjnej Grzegorz Szymański , wprowadzając zebranych w klimat czytania lektury "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Na tą okoliczność przygotowaliśmy kilka niespodzianek. Zachęcając  do wspólnego czytania poprzez multimedialne zastosowania, uczestnicy spotkania wysłuchali fragment lektury czytany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – „Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi”. Ale zanim zaczęliśmy czytać swoje wybrane fragmenty powieści Przedwiośnie  Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Gdzie Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa. Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im Jana Pawła II z Bukowej pod opieką Pani Anety Banaś, przypomnieli z gromadzonym biografie autora, poprzez prezentacje słowną. Niewątpliwie ściśle związaną z naszym regionem świętokrzyskim, gdzie do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia.  Organizatorzy w tegorocznej edycji Narodowego Czytania w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości, zachęcili uczestników do przynoszenia ze sobą własnego egzemplarza „Przedwiośnia”. Na miejscu można było w swoim egzemplarzu otrzymać okolicznościowy stempel na pamiątkę Narodowego Czytania.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania, to nieodłączna część w posmakowaniu Polskości, która czyni nas wspólnotą w naszej małej ojczyźnie, łącząc wszystkich pokoleniowo z językiem ojczystym w najwybitniejszym wydaniu. Serdeczne podziękowania dla Uczestników Narodowego Czytania 2018 w Ostoi Dworskiej , za to że znaleźliście czas aby uczestniczyć w tym ogólnopolskim wydarzeniu , podziękowania dla młodzieży za przygotowaną prezentacje oraz podziękowania dla Biblioteki Szkolnej z Małogoszcza za udostępnienie egzemplarzy.


Grzegorz Szymański
Ostoja Dworska

 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA    

 

 

 

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00