Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 16 Czerwiec 2019    |    Imieniny obchodzą: Alina, Aneta, Justyna

„Wolność jest w nas”

b_150_100_16777215_00_images_stories_2018_ART_119_N_1.jpg19 października to dla Szkoły Podstawowej im. bł. ks. J. Popiełuszki w Cieślach szczególna data. Tego dnia 1984 roku Ksiądz Jerzy Popiełuszko poniósł męczeńską śmierć. Dlatego właśnie w tym dniu w sposób szczególny wspominamy postać naszego Patrona. Uroczystość rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem proboszcza, ks. Tadeusza Siciarskiego. Następnie Pani dyrektor powitała zaproszonych gości, a byli nimi:

-wizytator świętokrzyskiego kuratorium oświaty w Kielcach P. Sławomir Krzysztofik,
-przedstawiciel IPN w Kielcach- Leszek Bukowski,
-przewodniczący Zarządu świętokrzyskiego NSZZ Waldemar Bartosz o raz jego zastępca Mieczysław Górski
-przewodniczący Solidarności Pracowników Regionu Ryszard  Tchórz oraz rzecznik prasowy Andrzej Pawlik.
-Wójt Gminy Krasocin P. Ireneusz Gliściński  oraz jego zastępca- Jacek Sienkiewicz.
-Kierownik Samorządowego Centrum Oświaty w Krasocinie Irena Kuśmierczyk.

Głos zabrali nasi goście po czym uczniowie  zaprosili wszystkich zgromadzonych na wspólną podróż śladami Księdza Jerzego Popiełuszki pt. „Wolność jest w nas”. W czasie Akademii przedstawili losy Ks. Jerzego  na tle sytuacji politycznej ówczesnej Polski.  Dziś trudno zrozumieć młodemu pokoleniu takie poświęcenie, aby dla ratowania wiary i godności poświęcić swoje życie. Kleryk - żołnierz Jerzy Popiełuszko wyróżniał się wielką odwagą w obronie swoich przekonań, co powodowało różne szykany. Ksiądz Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy zabity przez SB, kapelan Solidarności-w dniu Święta Dziękczynienia- 6 czerwca 2010r. został ogłoszony błogosławionym. Recytowane były wiersze Teresy Boguszewskiej oraz pieśni, które powstały w tamtych czasach- min. Mury Jacka Kaczmarskiego; Ty Panie- Edyty Geppert. Wolność, Przemoc rodzi przemoc.  Całej oprawie towarzyszyła wystawa dotycząca życia i działalności ks. Jerzego przywieziona z IPN-u.  Można ją było zobaczyć wcześniej w Bibliotece Gminnej w Krasocinie, a w najbliższym czasie zagości w kościele parafialnym w Bukowie. Na zakończenie uroczystości odbyło się ślubowanie klasy I- co jest tradycją naszej szkoły. Pięcioro uczniów zasiliło grono naszej szkoły. Dzień Patrona nie zakończył się jednak w szkole, zostaliśmy bowiem zaproszeni przez Zarząd Świętokrzyski NSZZ do Kielc . W Bazylice Katedralnej  o godz. 18 odbyła się Msza św. za Ojczyznę, w rocznicę śmierci ks. Jerzego.  Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy. Po Mszy św. uroczystości przeniosły się na plac katedralny, pod pomnik ks. Popiełuszki. Odśpiewano hymn Solidarności,  złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz.

 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA  

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00