Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 23 Luty 2020    |    Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Uczniowie z Krasocina w Kopalni Soli w Bochni

b_150_100_16777215_00_images_stories_2019_ART_285_n_8.jpgKorzystając ze sprzyjającej jesiennej pogody, uczniowie z najmłodszych klas Szkoły Podstawowej w Krasocinie wybrali się do zabytkowej kopalni soli, znajdującej się w Bochni. Kopalnia jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Zwiedzanie kopalni dzieci rozpoczęły od zjazdu windą na głębokość 212 metrów. Tuż po zjeździe, na uczestników wycieczki czekała kolejka elektryczna „Kuba”, którą przemierzyli kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie.

W opowiadaniu o bocheńskiej soli  pomogły multimedialne postacie - królowie polscy, zakonnicy i kupcy genueńscy. Za pomocą hologramów, interaktywnych inscenizacji i przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty życia kopalni. Zwiedzający mieli wrażenie, jakby praca górników nadal odbywała się tuż obok nich. Kolejną atrakcją było zwiedzanie kaplicy św. Kingi, gdzie uczniowie poznali legendę o odkryciu soli na bocheńskiej ziemi. Kolejnym punktem zwiedzania była przeprawa łodzią w sztolni odprowadzającej wodę z szybów. Po zwiedzaniu uczniowie zjedli obiad, zagrali w piłkę nożną na podziemnym boisku i zakupili pamiątki.

Pobyt w kopalni okazał się intrygującą przygodą, wartościową lekcją i świetną zabawą. Opiekunami wycieczki byli: Iwona Olczyk (organizatorka), Elżbieta Świerczewska-Bała, Monika Dąbrowska i Jolanta Pietrala.

Iwona Olczyk

 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA  

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00