Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 16 Czerwiec 2019    |    Imieniny obchodzą: Alina, Aneta, Justyna

Święto Patrona w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie

b_150_100_16777215_00_images_gmina_patron_szkoly_2011_DSC_(3).JPGW piątek 18 lutego 2011 roku społeczność szkolna Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie wspólnie z zaproszonymi gośćmi obchodziła Święto Patrona Szkoły, które przypada na dzień 14 lutego. Jest to bowiem data powołania Armii Krajowej przez generała Władysława Sikorskiego w 1942. Zgodnie z wieloletnią już tradycją odbywa się w naszej szkole w tym dniu ślubowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie.

Na uroczystość przybyło wielu gości, między innymi Wójt Gminy Krasocin pan Ireneusz Gliściński, kombatanci AK i innych ugrupowań z terenu gminy i powiatu wraz z pocztami sztandarowymi oraz rodzice. Oczywiście nie zawiedli także sympatycy i przyjaciele szkoły w Olesznie – harcerze z Klubu Turystyki Pieszej „DREPTAK” im. Jana Piwnika „Ponurego” ze Świeszyna koło Koszalina, którzy od 1992 roku utrzymują kontakty z naszą placówką i współuczestniczą w środowiskowych uroczystościach patriotycznych przez nas organizowanych. W tym roku stanowili dosyć liczną grupę, bo 23-osobową. Opiekunem harcerzy jest druh Mieczysław Szocik. Zaprezentowane przez uczniów podczas akademii wiersze, piosenki, informacje o historii Armii Krajowej wywarły na widzach duże wrażenie, wywołały ich zadumę nad wojenną przeszłością naszego narodu, a przede wszystkim - ofiarnością i męstwem, niejednokrotnie bardzo młodych żołnierzy AK, które nie mogą pójść w zapomnienie. Pamięć o poległych bohaterach spod znaku "Walczącej Polski" została uczczona minutą ciszy, a przedstawiciele uczniów złożyli pod tablicą pamiątkową przed budynkiem szkoły kwiaty i zapalili symboliczny znicz. Po uroczystej akademii dyrektor szkoły pan Edward Karpiński powitał przybyłych gości i oddał głos Wójtowi Gminy Krasocin, panu Ireneuszowi Gliścińskiemu, który skierował miłe słowa do wszystkich uczestników uroczystości. Korzystając z wizyty w naszej szkole wręczył drużynie chłopców z klasy II Publicznego Gimnazjum w Olesznie puchar za zajęcie I miejsca w Turnieju Piłki Siatkowej dla młodzieży szkolnej ZPO w Olesznie zorganizowanego w ramach akcji „ Bezpieczne ferie” przez dzielnicowego Posterunku Policji w Krasocinie, młodszego aspiranta Marcina Suchackiego. Wójt udzielił wsparcia finansowego tej inicjatywie. Wreszcie na scenę wkroczyli najmłodsi bohaterowie uroczystości - pierwszoklasiści. Zaprezentowali widzom bardzo interesujący, barwny, spektakl słowno-muzyczny, przekonując w ten sposób szkolną społeczność, że w pełni zasłużyli na to, by stać się pełnoprawnym członkiem tej społeczności. Udowodnili, że dużo już wiedzą o szkole i jej Patronie. Wszyscy podziwiali ich zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. W tym roku miało ono szczególną oprawę. Zostało bowiem poprzedzone uroczystym przekazaniem szkole pięknej repliki szabli polskiego oficera kawalerii. Dar ten ufundował żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, pan Stanisław Komisarczyk. Szabla ta posłużyła do pasowania pierwszoklasistów na uczniów szkoły noszącej imię Armii Krajowej. Po zakończeniu ceremoniału ślubowania głos zabrał Dyrektor Szkoły. Podziękował wszystkim obecnym za udział w tym wydarzeniu, przypomniał o mijającej w tym roku 20 rocznicy nadania szkole imienia oraz odniósł się do historii Armii Krajowej i jej ideałów. Przekazał nowo pasowanym uczniom spostrzeżenia, uwagi i wskazówki dotyczące ich dalszej edukacji. Wyraził nadzieję, że pierwszoklasiści zawsze będą pamiętać o słowach dzisiejszego ślubowania, a swoim zachowaniem i wynikami w nauce sprawiać będą radość rodzicom i nauczycielom. Życzę im, aby nasza szkoła, była dla nich miejscem, do którego przychodzą z przyjemnością, by nie tylko zdobywać wiedzę i umiejętności, ale również spotkać się z kolegami, koleżankami, radośnie się pobawić. Pan dyrektor Edward Karpiński wręczył także nagrody książkowe laureatom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej, który zorganizował pan Ryszard Kowalczyk – nauczyciel historii. Spotkanie zakończyło się wręczeniem uczniom klas pierwszych drobnych upominków od ich starszych kolegów i koleżanek oraz sesją fotograficzną. Uroczystą akademię z okazji Święta Patrona Szkoły przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: pani Brygidy Jasnos, pani Małgorzaty Stolarczyk, pani Wiolety Wrzeszcz i pana Piotra Mikuły. Natomiast nad występem artystycznym uczniów klas pierwszych i ich ślubowaniem czuwały wychowawczynie: pani Halina Budzynowska i pani Zdzisława Kowalczyk.

 

Małgorzata Stolarczyk, Wioleta Wrzeszcz

 

b_150_100_16777215_00_images_gmina_patron_szkoly_2011_DSC_(1).JPG b_150_100_16777215_00_images_gmina_patron_szkoly_2011_DSC_(2).JPG b_150_100_16777215_00_images_gmina_patron_szkoly_2011_DSC_(4).JPG
b_150_100_16777215_00_images_gmina_patron_szkoly_2011_DSC_(5).JPG b_150_100_16777215_00_images_gmina_patron_szkoly_2011_DSC_(6).JPG 

 

 

 


 

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00