Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 20 Lipiec 2019    |    Imieniny obchodzą: Czesław, Hieronim, Fryderyk

Symbol Krasocina

b_150_100_16777215_00_images_gmina_wiatrak1.jpgZabytkowy wiatrak, symbol Krasocina, przestanie straszyć przy drodze Kielce - Częstochowa. Gmina zamierza go wykupić, wyremontować i udostępniać do zwiedzania. To wiatrak typu holenderskiego. Nie drewniany, ale murowany. Zbudował go w 1920 roku młynarz Paweł Młynarski.
 
Zboże mielono w nim do wojny, potem długo był w ruinie. Gruntownie został wyremontowany 31 lat temu. Z inicjatywy poety ludowego i społecznika Feliksa Raka z pobliskiego Borowca powstało w nim muzeum chleba, ale działało krótko. Kilkanaście lat temu podczas wichury wiatrak stracił skrzydła. Opuszczony z każdym rokiem coraz bardziej niszczał. Spadkobiercy dawnych właścicieli nie mieli bowiem pomysłu na jego zagospodarowanie. W 2004 roku w artykule opisującym jego żałosny stan pytaliśmy retorycznie "Kto mu da skrzydła?".

Wtedy niewiele wskazywało, że ktoś taki się znajdzie.

Pod koniec ubiegłego roku zmienił się jednak wójt gminy Krasocin i podejście do wiatraka. Wybrany na to stanowisko Ireneusz Gliściński nie ma wątpliwości, że zaniedbany zabytek trzeba ratować i odpowiednio wykorzystać.

- Prowadzimy rozmowy ze spadkobiercami, chcemy odkupić wiatrak. Gminie łatwiej będzie pozyskać środki zewnętrzne na remont, jeśli zostanie jego właścicielem - mówi wójt. - Chcemy sprawę załatwić do jesieni, żeby zabezpieczyć dach i okna przed zimą - dodaje.

Gmina zamierza wykupić nie tylko sam wiatrak, ale także zaniedbany parking przy nim i sąsiednie działki, w sumie około hektara gruntu. Może tam być prowadzona działalność gastronomiczna i handlowa.

- Ale po drugiej stronie, żeby nie psuć widoku na wiatrak, przy którym po wyremontowaniu zamontujemy iluminację - zapowiada wójt Gliściński.

Informuje, że co do samego wiatraka są dwie koncepcje jego wykorzystania - przeznaczenie na muzeum regionalne lub przywrócenie do takiego stanu, aby zwiedzający mogli widzieć, jak niegdyś funkcjonował.

Co do skrzydeł, nie ma wątpliwości. - Na pewno będzie miał skrzydła.
 
źródło: gazeta.pl Kielce

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00