Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 26 Maj 2020    |    Imieniny obchodzą: Filip, Paulina, Marianna

Informacja na temat zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

b_150_100_16777215_00_images_stories_2019_go_ziemia_.jpg    Informujemy, że w pierwszej połowie 2019r, przeprowadzona została bezpłatna zbiórka zużytego sprzętu RTV i AGD, we wszystkich sołectwach Gminy Krasocin. Zbiórkę przeprowadziła - w ramach porozumienia z Gminą Krasocin - firma KOS Sp. z o.o. jako spółka firmy BIOSYSTEM S.A. z siedzibą w Krakowie przy ul. Wodnej 4, 30-556 Kraków.

     Podczas zbiórki Mieszkańcy wystawiali m.in. wszelkie sprzęty AGD (pralki, lodówki, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka), gadżety elektroniczne, telefony komórkowe, telewizory, komputery, instrumenty muzyczne, odbiorniki radiowe, odtwarzacze video, płyty CD i DVD, urządzenia klimatyzacyjne, baterie, zabawki elektryczne, termostaty, a także wiertarki, zegarki, świetlówki, żarówki energooszczędne i termometry rtęciowe. Pamiętajmy, że elektrośmieci – to wszystkie zużyte lub nieużywane urządzenia elektryczne i elektroniczne, które działają na prąd lub na baterie.

    W polskim prawie zalicza się je do ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH, ponieważ zawierają trujące substancje. Z tego też powodu nie wolno wyrzucać ich do pojemnika na zmieszane odpady komunalne! Prawidłowo przetwarzane odpady elektroniczne są cennym zasobem do produkcji nowych surowców. Recykling jednej lodówki freonowej odpowiada ponad dwóm tonom emisji dwutlenku węgla – czyli wpływowi na środowisko powstającym przy produkcji materiałów pierwotnych i emisji szkodliwych gazów do atmosfery bez ich uprzedniego unieszkodliwienia.

    Elektrośmieci pochodzące z gospodarstw domowych można oddać bezpłatnie do sklepu przy okazji dokonywania zakupu nowego sprzętu. Sprzedawcy są zobowiązani przy sprzedaży sprzętu gospodarstwa domowego do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju lub można wystawić je w dniu   zbiórki, a także zawieźć do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Krasocinie  przy  ul. Ludowców 9A w Krasocinie.
     
    Ponadto informujemy, że kolejna zbiórka odpadów elektrycznych i elektronicznych sprzed posesji odbędzie się w   II połowie 2019r. W okresie miedzy wystawkami, można ww. odpady  bezpłatnie przywieźć i oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych W Krasocinie.

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00