Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 27 Maj 2020    |    Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Cieślach im. bł. ks. J. Popiełuszki w konkursie Postaw na Słońce zajęli 4 miejsce w kraju!!!!

b_150_100_16777215_00_images_stories_2020_ART_119_n_Logo1.pngOd grudnia 2019r do lutego 2020r. Szkoła Podstawowa w Cieślach im. bł. ks. J. Popiełuszki brała udział w ogólnopolskim projekcie  „Postaw na Słońce” Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Celem  projektu było upowszechnienie wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych jakie daje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE), czyli urządzeń, pozwalających wytwarzać energię elektryczną we własnym zakresie na swój własny użytek, a w szczególności ogniw fotowoltaicznych. Projekt zakładał dwa konkursy filmowy oraz badawczy. Nasi uczniowie przystąpili do obu tych konkursów i miło nam poinformować, że w obu dostali się do finału zajmując 4 miejscu w kraju.

Zadania:
1. Zbudowanie szkolnego zespołu konkursowego.
2. Zdobycie wiedzy na temat wytwarzania energii elektrycznej, w tym źródeł energii odnawialnej ze szczególnym uwzględnieniem tej pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych.
3. Obliczenie zapotrzebowania energetycznego jednorodzinnych budynków mieszkalnych według kalkulatorów przygotowanych przez Organizatora, a także wynikających z tych wartości wysokości emisji CO 2 .
4. Dobranie systemu ogniw fotowoltaicznych do wartości zużycia energii elektrycznej przez analizowane budynki.
5. Przedstawienie kalkulacji środowiskowej i rachunku ekonomicznego w odniesieniu do planowanej modernizacji.
6. W ramach konkursu filmowego  zespoły szkolne przygotowują z pomocą nauczyciela-opiekuna krótkie filmy edukacyjne – reportaże, którego celem było zaprezentowanie mikroinstalacji OZE znajdujących się w naszym regionie. Przygotowany film miał być wykorzystany do zorganizowania lokalnej kampanii promującej OZE w szkole i społeczności lokalnej.

 W drugim etapie zespoły konkursowe miały za zadanie podzielenie się zdobytą wiedzą ze środowiskiem lokalnym, przygotować kampanię promującą wiedzę na temat korzyści wynikających z zastosowania energii odnawialnej. Kluczowym elementem miało być przygotowanie konferencji i wygłoszenie prezentacji, przygotowanych w oparciu o wiadomości zdobyte w pierwszym etapie, jak również o doświadczenia wynikające z pracy nad projektem (wyliczenia przeprowadzone dla 5 indywidualnych domów mieszkalnych) oraz przedstawić film na podstawie napisanego wcześniej scenariusza.

W obecnej sytuacji wykonanie zadań drugiego etapu jest niemożliwe, ponieważ nikt nie jest w stanie określić, kiedy zagrożenie epidemiologiczne minie, a placówki oświaty wrócą do tradycyjnej formy funkcjonowania. Ze względu na powyższe powody, a także mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli Fundacja Banku Ochrony Środowiska postanowiła zakończyć konkurs badawczy „Postaw na Słońce”

Wszystkim zespołom gratulujemy i cieszymy się z zaangażowania w projekt. Wierzymy, że wiedza i umiejętności zdobyte w czasie realizacji zadań projektu zaowocują w przyszłości i za Waszą sprawą wiele osób, zarówno rówieśników jak i dorosłych dowie się o korzyściach, jakie daje zmiana tradycyjnych źródła energii na Odnawialne Źródła Energii.


Opiekun zespołów
Beata  Stańczyk

 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria
 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria
 Galeria  Galeria  Galeria  Galeria
 Galeria    

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00