Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 11 Kwiecień 2021    |    Imieniny obchodzą: Filip, Leon, Marek

Witamy wiosnę

Przedstawienie_dzieci„Marzanno , marzanno ty zimowa panno!
Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!”

19.03. 2021 r. nasze przedszkolaki przywitały kalendarzową wiosnę.

Tradycja głosi, że powitanie wiosny związane jest z jednym z niewielu starosłowiańskich obrzędów – pochodem ze słomianą kukłą nazywaną Marzanną. Do dziś kultywowany jest ten zwyczaj, choć w zależności od regionu – w różny sposób. Marzanna to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała śmierć. Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez Marzannę – stąd utożsamianie jej z zimą. Pozbycie się Marzanny zgodnie z ludowymi wierzeniami oznaczało budzenie się przyrody do życia, a więc początek wiosny.
Dzieci z Samorządowego Przedszkola w Olesznie nie zaprzestały tradycji i również udały się w korowodzie ze swoimi Marzannami. W radosnym nastroju, z kolorowymi kwiatami i balonami w rękach przeszły na plac za boiskiem szkolnym, aby tam pożegnać Marzanny. Przywoływały wiosnę wierszykami i hasłem „Witaj wiosno”. Choć pogoda w tym dniu była kapryśna, to i tak dało się poczuć podniosłą, ciepłą, wiosenną atmosferę.
Magdalena Kawka

 

Żaby i bociany na wiosennej łące – inscenizacja

Wiosna to pora roku, na którą większość z nas czeka z niecierpliwością. Po długim, zimowym czasie przyroda nareszcie budzi się do życia, wszystko wokół nas zielenieje, a na niebie coraz częściej gości Słońce. Po długim czasie ze snu zimowego wybudzają się niektóre zwierzęta, a ptaki wracają do nas z innych krajów. Najbardziej rozpoznawalnym zwiastunem wiosny jest widok bociana. Bocian powszechnie kojarzony jest z żabą. Ten duet częstą występuje w literaturze dziecięcej, bajkach telewizyjnych, piosenkach i różnego rodzaju zabawach. Te dwa zwierzęta, były również bohaterami inscenizacji, którą wykonały dzieci z grupy Misie 19. 03. 2021 r. Z okazji zbliżającej się wiosny dziewczynki w roli żabek i chłopcy pod postacią bocianów opowiedziały co nie co o sobie w rytm utworu pt. „Jesteśmy żaby, aby, aby”. Piosenka, która towarzyszyła dzieciom podczas inscenizacji, pochodzi z płyty pt. „Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy”, której autorami są A. Jendryka, A. Kaczmarczyk, M. Wojtkowiak, wyd. Klanza. Tematyczne stroje, kolorowa scenografia i popisy aktorskie naszych przedszkolaków, przeniosły nas na wiosenną łąkę, gdzie ostatecznie okazało się, że przyjaźń między żabami i bocianami jest możliwa.

Magdalena Kawka

galeria galeria galeria galeria
galeria    

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00