Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 27 Wrzesień 2021    |    Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Zagrożenie wścieklizną

b_150_100_16777215_00_images_stories_2021_Logo_plw.pngPowiatowy Lekarz Weterynarii we Włoszczowie informuje że: na terenie województwa mazowieckiego 14 lipca 2021 stwierdzono 33 w tym roku przypadek wścieklizny. Chorobę potwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Zalesice-Kolonia w powiecie radomskim w odległości  jedynie 5 km od granicy z województwem świętokrzyskim. Z uwagi na rosnącą w ostatnim czasie liczbę przypadków wścieklizny w województwach sąsiadujących z województwem świętokrzyskim  (dane przedstawia tabela):

 

Województwo

Powiat

Liczba przypadków

Gatunki

podkarpackie

lubaczowski

1

lis

przemyski

1

żbik

mazowieckie

garwoliński

8

lisy (7) i jenot (1)

miński

2

lisy

otwocki

22

lisy (21) i sarna (1)

radomski i m. Radom

5

lisy (4) i kot (1)

m. st. Warszawa

1

lis

zwoleński

1

lis

SUMA

 

41

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włoszczowie przypomina:

Z uwagi na ryzyko przeniesienia choroby na obszar województwa świętokrzyskiego gdzie jej przypadków nie notowano od roku 2014  przypomina:

Wścieklizna to choroba wirusowa, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy ssaków, w tym ludzi. Wirus jest szczególnie obecny w ślinie i mózgu zakażonych zwierząt. Przenosi się przez ślinę zarażonego zwierzęcia, najczęściej psa. Okres inkubacji waha się od kilku dni do kilku miesięcy. Po wystąpieniu objawów choroba jest śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Wścieklizna jest nadal wszechobecnym globalnym zagrożeniem. Około 99% przypadków wścieklizny u ludzi jest spowodowanych ukąszeniami zakażonych psów. Kontrolowanie i zwalczanie wścieklizny oznacza zatem zwalczanie jej u jej źródła zwierzęcego.

Dzięki regularnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie psów i kotów zapobiegamy rozprzestrzenianiu się wśród nich wścieklizny i ryzyku zarażenia ludzi .Masowe szczepienie psów jest metodą z wyboru, ponieważ jest to jedyny realny sposób na przerwanie cyklu zakaźnego choroby między zwierzętami a ludźmi.

Zgodnie z przepisem art. 56. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tj Dz.U.2020.1421 t.j. ):

1. Psy powyżej 3. miesiąca życia na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

2. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie   w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

3. Szczepień psów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt.

4. Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez lekarzy weterynarii. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 85 ww. ustawy:

1a. Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie,

– podlega karze grzywny.

  Jednocześnie Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włoszczowie informuje ,że wobec zagrożenia wystąpienia wścieklizny u zwierząt   jesienią bieżącego roku wznowione zostanie szczepienie zwierząt wolnożyjących poprzez lotniczy rozrzut szczepionki doustnej.

Ulotka o wściekliźnie

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
bip.krasocin.com.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00

Deklaracja dostępności