Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 27 Wrzesień 2021    |    Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Uroczysty początek roku szkolnego w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie

b_150_100_16777215_00_images_stories_2021_ART_277_n_20210901_104355_(Copy).jpgUroczysty początek roku szkolnego w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie 82 lata temu polskie dzieci nie poszły do szkoły... „Naród, który zapomina o swojej historii jest skazany na zagładę”

Święty Jan Paweł II, papież

82 lata temu wojska niemieckiego Wehrmachtu oraz radzieckiej Armii Czerwonej przekroczyły granice naszego państwa, aby podpalić dom, ten w którym mieszkasz- Polskę. W obronie tego, co bliskie sercu i najdroższe, w poczuciu obowiązku wobec małej i dużej ojczyzny, nasi dziadowie i ojcowie chwycili za broń, aby wypełnić jeden z najważniejszych obowiązków, każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, jakim była i jest do dziś obrona Ojczyzny. Dla uczczenia rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz powitania nowego roku szkolnego, właśnie 1 września 2021r., w sali gimnastycznej Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie, odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów kl. VIIB, pod kierunkiem wychowawcy p. Ryszard Kowalczyka oraz pomocy nauczyciela plastyki p. Andrzeja Kowalczyka.

Początek roku szkolnego z udziałem gości

W powitaniu nowego roku szkolnego 2021/2022, upamiętnieniu 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz ceremonii objęcia urzędu dyrektora oleszyńskiej szkoły przez p. Rafała Pacanowskiego, wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Krasocin p. Ireneusz Gliściński, Wicewójt p. Jacek Sienkiewicz, Wizytator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach p. Sławomir Krzysztofik, Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji we Włoszczowie nadkom. Marek Maj, Komendant Powiatowy Państwowej Staży Pożarnej we Włoszczowie st. kpt. Andrzej Pacanowski, Dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno - Rekreacyjnego p. Teresa Chudy, Dyrektor Powiatowego Centrum Oświaty we Włoszczowie p. Leszek Huszno, Główna Księgowa Powiatowego Centrum Oświaty we Włoszczowie p. Agnieszka Prokop- Bąk, Kierownik Centrum Usług Wspólnych w Krasocinie p. Irena Kuśmierczyk, przedstawiciel 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Kielcach podporucznik Sylwia Szymus, była Dyrekcja ZPO w Olesznie- p. Zofia Marcinkowska  i  p. Anna Resiak oraz społeczna wicedyrektor ZPO w Olesznie p. Mariola Kamińska. Wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej wysłuchali wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt.: ,,Pieśń o żołnierzach z Westerplatte", Jerzego Żuławskiego pt.: ,,Do moich synów",  Kazimierza Wierzyńskiego pt.: ,,Święty Boże" oraz obejrzeli filmy z serwisu YouTube pt.:,, A więc wojna...", "NIEMCY- POLAKOM łapanka i transport więźniów z Pawiaka do gestapo". Następnie władze Gminy Krasocin, Przewodnicząca Rady Rodziców p. Joanna Drej oraz nauczyciele i uczniowie, pożegnali odchodzącą dyrektor p. Zofię Marcinkowską i wicedyrektor p. Annę Resiak. Obie panie otrzymały podziękowania, jak również upominki i duże bukiety kwiatów. W dalszej części uroczystości Wójt Gminy Krasocin odczytał zarządzenie, w którym powołał p. Rafała Pacanowskiego na urząd dyrektora ZPO w Olesznie. Nie zabrakło również licznych upominków oraz bukietu kwiatów, które Wójt Gminy Krasocin wręczył nowemu dyrektorowi, w asyście swojego zastępcy p. Jacka Sienkiewicza oraz Kierownik Centrum Usług Wspólnych w Krasocinie p. Ireny Kuśmierczyk. Głos zabrali także: Wizytator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach p. Sławomir Krzysztofik, który odczytał list od Ministra Edukacji i Nauki p. Przemysława Czarnka oraz przedstawiciel 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Kielcach, podporucznik Sylwia Szymus.

A więc wojna...

W piątek 1 września 1939r.  o godzinie 4,40 bombowce niemieckiej Luftwaffe zbombardowały miasto Wieluń, pięć minut później, o 4,45 z niemieckiego pancernika Schleswig- Holstein, padły strzały w kierunku Westerplatte, wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. Złamanie granicznych szlabanów przyszło Niemcom łatwo, jednak polska obrona była zaskakująco wytrwała. Takie nazwy jak: Westerplatte, Poczta Gdańska, Bzura, Wizna- nazywana polskimi ,,Termopilami”, Warszawa, Modlin, Hel, Kock na trwałe wpisały się w naszą historię. Historię pisaną odwagą i poświęceniem, a jeżeli trzeba również i krwią. Dlatego naszym wspólnym obowiązkiem, jest ocalić od zapomnienia, nazwiska naszych bohaterów:

 • major Henryk Sucharski, kapitan Władysław Raginis, prezydent Warszawy Stefan Starzyński,
 • major Henryk Dobrzański ,,Hubal”, rotmistrz Witold Pilecki, aspirant policji Jan Madej z Oleszna,
 • święty Maksymilian Maria Kolbe, Janusz Korczak, Irena Sendlerowa, Rodzina Ulmów z Markowej, i jeszcze wielu, wielu innych, którzy w kraju, i poza jego granicami, walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej.

Po sześciu tygodniach bohaterskiej, aczkolwiek nierównej walki, ziemie polskie zostały podzielone zgodnie z ustaleniami, podjętymi przez Adolfa Hitlera oraz Józefa Stalina. Naród polski znalazł się pod okupacją niemiecką i radziecką. Polska po raz kolejny zniknęła z mapy Europy, a w jej miejsce pojawiły się takie nazwy jak: Kraj Warty i Generalne Gubernatorstwo- okupowane przez Niemców oraz obszary wschodnie państwa polskiego, które zostały włączone do Związku Radzieckiego. Mimo braku niepodległego państwa oraz władz państwowych w postaci prezydenta, parlamentu oraz rządu, które byłyby obecne w kraju, nasi przodkowie sprzed 82 lat, nie poddali się terrorowi okupantów. 27 września 1939 roku, na dzień przed kapitulacją Warszawy, w sercu Europy powstało na nowo Państwo Polskie, które będzie działać w podziemiu- na zasadach konspiracji, czyli działalności prowadzonej w ukryciu. Organizując powszechny opór społeczeństwa, pomagało Polakom zachować godną postawę ludzi, nie ulegających zniewoleniu i walczących.

Bilans II wojny światowej dla Świata i Polski

W kwietniu 1945 roku upadł Berlin. 8 maja Trzecia Rzesza Niemiecka skapitulowała i chociaż na Dalekim Wschodzie trwały jeszcze działania wojenne, dla Polski nastąpił koniec wojny. Jej bilans był jednak straszny.

 • Trwała 6 długich lat,
 • Powołano pod broń 110 milionów żołnierzy,
 • Życie straciło 70 milionów ludzi,
 • Niemcy zamordowali 6 milionów polskich obywateli,
 • Zginęła znaczna część polskiej inteligencji,
 • Polska utraciła 20% swojego terytorium, z 389 tys. km na 312 tys. km,
 • Straty finansowe oszacowano w 2004r. na co najmniej 634 miliardy dolarów,
 • Dziś próbuje się przeliczyć precyzyjniej straty Polski,

My, obywatele III Rzeczypospolitej Polskiej pamiętamy, tragiczne dla naszej historii, wydarzenia z lat 1939 - 1945. Jak żaden naród, pamiętamy dziś, i musimy pamiętać w przyszłości, że: ,, sześć długich zim, pięć długich lat szła światem wojna, żłobiła ślad. Ogień miotała, śmierć i zniszczenie. Sześć ostrych zim, pięć skwarnych lat... ."

Autor: Ryszard Kowalczyk, historyk SP im. AK w Olesznie

 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria    

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
bip.krasocin.com.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00

Deklaracja dostępności