Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 27 Wrzesień 2021    |    Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Moda na EtnoFit

b_150_100_16777215_00_images_stories_2021_ART_288_PL_(1).jpg„Moda na EtnoFit” to nowy projekt Fundacji Kulturalna Przestrzeń z Piekoszowa, którego działania polegać będą na promowaniu staropolskiej kuchni regionalnej i łączeniu tego co tradycyjne ze zdrowym odżywianiem. Projekt skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich, Klubów Seniora, uniwersytetów Trzeciego Wieku i Uniwersytetów Ludowych z 16 województw z całej Polski. Pierwszą część projektu stanowi promocja oraz rekrutacja organizacji i uczestników. Z każdego województwa może zgłosić się od 5 do 10 organizacji w zależności od wielkości danego województwa.

Kolejnymi działaniami w ramach projektu będą warsztaty „Etnofit na talerzu”, któreb_150_100_16777215_00_images_stories_2021_ART_288_PL_(2).jpg przeprowadzą profesjonalni kucharze. W czasie trwania warsztatów uczestnicy będą przygotowywać staropolskie dania kuchni ludowej, która była serwowana przed kilkudziesięcioma laty w danym regionie i wykorzystywać jej smaki tak, aby tworzyć z nich dania fit. Po przeprowadzeniu wszystkich warsztatów, organizacje, które brały w nim udział będą zajmować się opracowaniem przepisów na temat kuchni staropolskiej w wersji fit. W publikacji znajdą się przepisy ze wszystkich regionów Polski.

W ramach projektu powstanie rodzinna gra planszowa o kuchni z różnych regionów, w której wykorzystane zostaną przepisy przygotowane przez organizacje do wspomnianej publikacji. Kolejną częścią, po składzie i druku książki z przepisami, będą Rynki Smaków „Etnofit Bazar”. Podczas ich trwania w każdym województwie, zainteresowane osoby będą mogły podziwiać, spróbować oraz zakupić tradycyjne wyroby i produkty lokalnych dostawców, przetwory robione według domowych receptur. Kucharze zaprezentują swoje potrawy z wykorzystaniem naturalnych, zdrowych i regionalnych składników. Udział w Rynkach Smaków wezmą również uczestnicy projektu, którzy pokażą czego nauczyli się podczas warsztatów.

Punktem kulminacyjnym projektu będzie Festiwal EtnoFit Smaki, który odbędzie się w 2023 roku. W ramach festiwalu odbędzie się konkurs kulinarny na najlepszą i najsmaczniejszą potrawę kuchni staropolskiej w wersji fit, będą również stoiska wystawiennicze, promowana będzie publikacja z przepisami, a na zakończenie wystąpi gwiazda wieczoru.

Podsumowaniem projektu będzie promocja publikacji i gry planszowej – zostaną one przekazane do innych bibliotek czy do instytucji kultury.

Projekt finansowany jest z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i realizowany będzie w partnerstwie z Biblioteką Centrum Kultury w Piekoszowie.

Formularz zgłoszeniowy na warsztaty.docx

Źródło: http://www.kulturalnaprzestrzen.com.pl/

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
bip.krasocin.com.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00

Deklaracja dostępności