Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 27 Październik 2021    |    Imieniny obchodzą: Iwony, Sabiny, Wincentego

Wielki sukces Koła Gospodyń Wiejskich w Występach

KGW W pałacu PrezydentaKoło Gospodyń Wiejskich w Występach, reprezentujące województwo świętokrzyskie wygrało finał ogólnopolskiego Konkursu dla Kół Gospodyń o Nagrodę Małżonki Prezydenta R.P. Wyniki konkursu ogłoszono 18 września w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, a wręczenie nagrody I miejsca odbyło się dzień później 19 września podczas Dożynek Prezydenckich. Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta R.P. Organizowany jest przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zainicjowany przez Agatę Kornhauser-Dudę, został objęty Jej Honorowym Patronatem.

Nadrzędnym celem konkursu jest ukazanie działalności Kół Gospodyń Wiejskich w obszarach społecznym,kulturalnym i edukacyjnym. Do etapu wojewódzkiego, który odbył się w formie on-line, zgłosiło się 146 Kół Gospodyń spośród których komisja pod przewodnictwem dr. Barbary Fedyszak -Radziejowskiej, wyłoniła 16. To one walczyły o miejsca na podium 19 czerwca podczas etapu ogólnopolskiego konkursu w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze'' im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach.

W dniu 18 września podczas ogłoszenia wyników w Pałacu Prezydenckim, zwycięskie Koła które znalazły się na podium zaprezentowały inscenizacje o tematyce poświęconej obrzędom dożynkowym. W tym samym dniu Koła które zajęły II i III miejsce otrzymały Statuetki i nagrody które wręczyła Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda, natomiast Laureat I miejsca otrzymał List Gratulacyjny, a nagroda wręczona została dopiero podczas Dożynek Prezydenckich 19 września z rąk Pary Prezydenckiej.

Reprezentacja Koła Gospodyń Wiejskich w Występach podczas Dożynek Prezydenckich otrzymała od Pary Prezydenckiej Statuetkę, korale dla pań oraz szpilki do koszul dla panów. Koło Gospodyń otrzymało również nagrodę pieniężną w wysokości 5000,00 zł oraz ekspres do kawy. Zwycięskie Koło odwiedzi Pani Prezydentowa w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich w Występach.

Dzień Dożynek Prezydenckich minął w cudownej i miłej atmosferze. Para Prezydencka odwiedziła stoisko Koła Gospodyń Wiejskich Występy gdzie spróbowali smakołyków przygotowanych specjalnie na tę okoliczność, a także został wręczony kosz z lokalnymi produktami z Powiatu Włoszczowskiego, a były to produkty z Mleczarni Włoszczowa, lokalny miód oraz album "Obrazy Wspomnień'' zawierająca współczesne fotograficzne interpretacje scen z obrazów Mieczysława Pasińskiego pokazujące życie na dawnej krasocińskiej wsi. W rolę odtwórców postaci w scenach wcieliły się członkinie Koła, mieszkańcy Sołectwa Występy, Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński oraz Radny Gminy Krasocin Dariusz Frączek.

Para Prezydencka wpisała się również do pamiątkowej Kroniki Koła Gospodyń Wiejskich w Występach. Wieczorem w ogrodach pałacu został wystawiony tort ,który pokroiła Para Prezydencka i częstowała wszystkich przybyłych gości i Laureatów Konkursu.

Pobyt w Pałacu Prezydenckim na długo zapadnie w pamięci Reprezentantów Koła Gospodyń Wiejskich w Występach. Serdeczne podziękowania należą się Panu Wójtowi Gminy Krasocin Ireneuszowi Gliścińskiemu. Dziękujemy WDK Kielce i Muzeum Wsi Kieleckiej za wypożyczenie strojów, Panu Grzegorzowi Szymańskiemu z Ostoi Dworskiej z Leśnicy. Serdeczne podziękowania dla Zarządu Starostwa Powiatowego we Włoszczowie, Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Włoszczowa, Gminie Krasocin, panu Henrykowi Pawińskiemu, pani Ninie Kochańskiej, Piotrowi Wójcikowi i Jarosławowi Kochańskiemu, Radnemu Gminy Krasocin Dariuszowi Frączkowi, Radnemu Gminy Krasocin Krystianowi Pawłowskiemu, Radnemu Powiatu Włoszczowskiego Leopoldowi Kwapiszowi, Pawłowi Włodarskiemu i Gabrielowi Kowalczykowi.

Galeria Galeria Galeria Galeria
Galeria Galeria Galeria  

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
bip.krasocin.com.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00

Deklaracja dostępności