Jedne z najpiękniejszych Szopek Bożonarodzeniowe

14 grudnia 2022 r. komisja konkursowa oceniła prace zgłoszone do XV „Gminno-Parafialnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych” oraz III Gminno-Parafialnego Konkursu Plastycznego „Mój Przyjaciel-Anioł Stróż” organizowanych w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie.

W tegorocznej edycji podjęty został temat podtrzymania tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych oraz nawiązanie do tegorocznego hasła duszpasterskiego programu „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
Jak co roku do konkursu zgłosiły się wszystkie szkoły naszej gminy, prezentując 11 wyjątkowych stajenek. Szopki wykonywane zostały w różnych technikach. Jedne odznaczały się bogatym zdobnictwem, mnóstwem misternie wykonanych detali i ozdób, niezwykłą kolorystyką. Inne – zachwycały skromnością, prostotą i kunsztem wykonania. Szopki betlejemskie, bo o nich mowa, są jedną z form wyrażania tradycji Bożego Narodzenia.
Jury, które było również sponsorami nagród na konkurs, powołane przez dyrektora szkoły w Bukowie p. Agatę Kapelusz- Derejską, w składzie: ks. Proboszcz- Tadeusz Siciarski, Bogdan Bukowski, Dariusz Frączek, Krzysztof Gniewkowski, Aneta Jończyk, Leopold Kwapisz, Grzegorz Wijas, Tomasz Tatar, Bogdan Spurek oceniało szopki i anioły w dwóch kategoriach.
Konkurs szopek:
Kat. I-IV
1. Szkoła Podstawowa w Bukowie
Maja Bodzioch
2. Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach
Natalia Kuroś
3. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie
Kinga Celejowska

Wyróżnienia:
4. Szkoła Podstawowa w Krasocinie
Nadia Banasik
5. Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie
Filip Klimczyk, Patryk Stępień, Adam Malicki
6. Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie
Anna Kałuzińska, Magdalena Kałuzińska

Kat. V-VIII
1. Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach
Szymon Kosecki
2. Szkoła Podstawowa w Bukowie
Karol Stefańczyk
3. Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie
Nadia Mogielska, Adam Mogielski

Wyróżnienia:
4. Szkoła Podstawowa w Krasocinie
Marcel Marcinkowski
5. Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie
Kuba Robak
Od kilku lat przyznajemy Grand Prix konkursu, czyli nagrodę dla szkoły, której uczniowie zdobyli największą liczbę punktów za szopki w obydwu kategoriach. W tym roku przypadła ona Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach.
III Gminno-Parafialny Konkurs Plastyczny „Mój Przyjaciel-Anioł Stróż”
Przedstawiamy laureatów tego konkursu:

Kat. 0-IV
I. Patryk Raczyński SP Czostków
II. Kaja Tomaszewska SP Czostków oraz Maria Soboń SP Mieczyn
III. Fabian Banasik SP Oleszno oraz Maria Moskwa SP Bukowa
Kat. V-VIII
I. Maja Budzynowska SP Oleszno
II. Klaudia Gołdyn SP Krasocin, Filip Kowalczyk SP Oleszno oraz Jakub Mietelski SP Krasocin
III. Julia Piwońska SP Oleszno

Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w tym konkursie otrzymują dyplomy i upominki.
20 grudnia 2022 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla wszystkich uczestników konkursów: szopek i aniołów. Dla wprowadzenia w klimat świąteczny klasa IV wraz z wychowawcą p. Dorotą Wijas wystawiła jasełka dla gości, nagrodzonych uczniów i społeczności szkolnej.
Organizatorki konkursów składają serdeczne podziękowanie dla sponsorów, radnych powiatowych i gminnych
Miło, że sztuka budowania szopek w naszej gminie nie ginie, a wręcz posiada swoją ogromną siłę. Mamy wielką nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się wszyscy twarzą w twarz.

Autorzy:
Ewa Terpic-Zając, Aneta Banaś i Agnieszka Kwapisz