Świętokrzyski Uniwersytet LudowyO idei powstania Świętokrzyskiego Uniwersytetu Ludowego. Patronem Świętokrzyskiego Uniwersytetu Ludowego został ksiądz Władysław Siarkowski – duchowny katolicki, historyk i etnograf. Ks. Władysław Siarkowski całe swoje życie związany z ziemią kielecką. Poza etnografią interesował się historią i archeologią, śledził zachodzące zmiany w kulturze ludu kieleckiego.  Świętokrzyski Uniwersytet im. ks. Władysława Siarkowskiego ma być miejscem, gdzie uczestnicy mogą uczestniczyć dobrowolnie w wybranych zajęciach, bez obciążenia koniecznością udziału w końcowych egzaminach, poddawaniu się ocenom. Uniwersytet jest miejscem, gdzie uczestnicy mają wpływ na funkcjonowanie, mają uprawnienia wyrażania swojego stanowiska zarówno wobec programu zajęć, jak i spraw organizacyjnych i socjalno-bytowych. Uniwersytet jest miejscem wspólnoty nauczycieli i słuchaczy, prawdziwie partnerskich relacji, przestrzeni, która daje słuchaczom możliwość spotkania się, nauki, wymiany myśli, przeżywania emocji, wspólnego wypoczynku i rekreacji. Jest to przestrzeń realizacji pasji, przyjazne i stymulujące środowisko.

Uniwersytet tworzy możliwość uzupełnienia kompetencji nabytych w drodze kształcenia formalnego oraz przygotowania uczestników do umiejętnego samorozwoju i samokształcenia. Uniwersytet jest "szkołą dla życia" tworzoną i rozwijaną przy aktywnym udziale i uczestnictwie uczestników. Udział w zajęciach i spotkaniach ma wypełniać życie pozytywnymi treściami i ma "budzić wartości, myśli, czucie i wolę społeczną". Najważniejsze zadania uniwersytetu to przede wszystkim edukacja nieformalna, pełnienie roli centrum spotkań kultury i przygotowanie praktyczne uczestników do zaangażowania w sprawy społeczne i kulturalne. Przewidywana liczba uczestników: min. 200 osób. Uczestnicy skorzystają z min. 1 działania edukacyjnego w ramach projektu. Do udziału w projekcie zapraszamy pełnoletnich mieszkańców Województwa Świętokrzyskiego, niezależnie od statusu na rynku pracy. Z projektu mogą skorzystać również pełnoletni obywatele Ukrainy.

Oferta Uniwersytetu:
• Wyjazdy integracyjny do kina i do kręgielni - 3 edycje, grupy po 20 osób
• Zajęcia z zakresu rozwoju osobistego - 1 edycja, grupa 25 osób, 3 spotkania x 6 h
• Warsztaty wizażu i stylu. Metamorfozy - 2 edycje, grupy po 15 osób, 6 spotkań
• Scrapbooking - 1 edycja, grupa 15 osób, 2 spotkania x 6 h
• Quilling - 1 edycja grupa 15 osób,  2 spotkania x 6 h
• Warsztaty z zakresu zdrowego odżywiania - 1 edycja, grupa 15 osób, 4 spotkania x 6 h
• Wyjazdy do instytucji kultury - 3 edycje, grupy po 45 osób
• Carving - 2 edycje, grupy po 15 osób, 4 spotkania x 6 h
• Wyjazd do restauracji - 2 edycje, grupy po 45 osób
• Wydarzenia i imprezy integracyjne - 2 wydarzenia
• IT i ICT w firmie - 1 edycja, grupa 10 osób, 4 spotkania x 4 h