Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 3 Grudzień 2020    |    Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

List z Gminy Krasocin najlepszy z całej Polski!

b_150_100_16777215_00_images_stories_2020_ART_902_Z_1.jpgW konkursie „Listy dla Ziemi 2020” Klaudia Stępień, uczennica  klasy VIII - Szkoły Podstawowej w Mieczynie, zajęła 1 miejsce spośród 50 prac, na które można było głosować, wyodrębnionych z setek nadesłanych listów napisanych w przedszkolach i szkołach podstawowych w całym kraju. VIII miejsce zajęła  Nikola Chachurska – uczennica II kl. ze Szkoły Podstawowej  w Cieślach, która wykonała pracę plastyczną Ziemia w masce. Klaudia i Nikola udowodniły, że wiedzą jak troszczyć się o „Naszą Planetę”, wykazując się dużą świadomością ekologiczną czyli postawą, cechującą się odpowiedzialnością za stan środowiska przyrodniczego.

Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologicznąb_150_100_16777215_00_images_stories_2020_ART_902_Z_2.jpg ARKA. Dotychczas w akcji wzięło udział 1650 gmin, 14866 gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli oraz 1533250 uczestników. Akcja „Listy dla Ziemi” to aktywna nauka, rozwój talentów i dobrych relacji z otoczeniem. Listy piszą dzieci i młodzi ludzie, a swoje słowa (lub rysunki!) na papierze listowym z makulatury wręczają rodzicom i dziadkom.

Celem kampanii jest nie tylko zaangażowanie dziecka, ale także jego najbliższych do dawania dobrego przykładu w mądrych i prostych działaniach ekologicznych. Listy dla Ziemi urzeczywistniają to, czego dzieci oczekują – a więc zdrowego, szczęśliwego życia w środowisku naturalnym pełnym czystości, zieleni i barw. Poprzez kilka czynności każdy może mieć swój wkład w pomoc dla Naszej Ziemi, nie bądźmy obojętni. Oto kilka sposobów, dzięki którym nic nie tracąc dajemy coś od siebie:

- ochrona lasów i drzew – korzystaj z dwóch stron papieru, gdy rysujesz lub piszesz. Dzięki temu zmniejsza się wycinka drzew, wytwarzasz także mniej śmieci.
- oszczędność wody – pamiętaj aby podczas mycia zębów zakręcać wodę, niby błaha sprawa ale w większej perspektywie to ogromne marnowanie wody. Częściej bierz prysznic niż kąpiel, zwracaj uwagę na dokręcanie kranu.
- segreguj odpady nie tylko w domu, ale także w szkole czy w pracy. Ma to naprawdę ogromne znaczenie, dzięki tej czynności posegregowane odpady, mogą zostać ponownie wykorzystane. Recykling to bardzo ważna sprawa w dzisiejszych czasach.

Pamiętaj by idąc na zakupy do sklepu czy supermarketu, brać ze sobą własną torbę siatkę (najlepiej wykonaną zb_150_100_16777215_00_images_stories_2020_ART_902_1.jpg materiału). Jeśli masz zabawki, gry, ubrania, książki itp, z których już nie korzystasz, nie wyrzucaj ich do śmieci! Podaruj je komuś innemu, jest wiele fundacji, gdzie można oddać niechciane przedmioty czy ubrania. Zmniejszasz przez to ilość składowanych śmieci, a także uszczęśliwiasz innych.

Wychodząc z pokoju pamiętaj, aby gasić światło, staraj się aby w nawyk weszło także wyłączanie komputera, telewizora czy radia jeśli z nich nie korzystasz.  Dzięki temu oszczędzasz energię, która w skali rocznej także odgrywa ważna rolę.
Postaraj się korzystać z ekologicznych środków transportu, jeśli nie musisz korzystać z samochodu używaj komunikacji miejskiej, jeśli udajesz się niedaleko korzystaj z roweru lub własnych nóg. Dzięki temu do środowiska dostaje się mniej spalin.

b_150_100_16777215_00_images_stories_2020_ART_902_2.jpgZacznij zwracać uwagę przy zakupie na produkty, które oznakowane są symbolami, świadczącymi o ich wpływie na środowisko naturalne. Czy dany produkt można poddać recyklingowi, czy nie jest szkodliwy dla warstwy ozonowej itp. Nie kupuj produktów, które są testowane na zwierzętach. Rozmawiaj ze znajomymi, przyjaciółmi i rodzicami co możecie razem zrobić, aby chronić nasze środowisko. To klucz do sukcesu, uświadamiasz innym o problemie związanym z ochroną środowiska.


Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na Klaudię i Nikolę oraz nauczycielom za pomoc i wsparcie.
Za rok ponownie piszemy Lity - RAZEM DAMY RADĘ
Gratulujemy!

 

 

 

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00