WycieczkaW związku z obchodami kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach wybrali się na wycieczkę, mającą charakter lekcji terenowej pn. Śladami Hugona Kołłątaja jako współtwórcy Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 r. Region świętokrzyski jest silnie związany postacią księdza Hugona Kołłątaja. Należy tu wspomnieć chociażby Nieciesławice, Pińczów, Krzyżanowice Dolne, Stawiany, Gartatowice, Chomentówek, Wiśniową czy Wólkę Kłucką.

Hugo Kołłątaj urodził się 1 kwietnia 1750 roku w Dederkałach Wielkich na Wołyniu. Wychowywał się w Nieciesławicach (powiat buski) po przeprowadzce jego rodziców w 1756 roku z rejonu krzemienieckiego ( obecnie Ukraina). Początkową edukację odebrał w szkołach w Pińczowie. Po studiach na Akademii Krakowskiej, w Wiedniu i w Rzymie powrócił do kraju obejmując m.in. probostwo w Pińczowie i Krzyżanowicach Dolnych. Tu powstał projekt Konstytucji 3 Maja. Hugo Kołłątaj to kapłan, mąż stanu, polityk i publicysta oświeceniowy. Jego pisma były podstawą pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Zapisy dotyczyły m.in. zniesienia liberum veto, zmniejszenia wpływów magnaterii, objęcia chłopów ochroną prawną państwa czy praw dla mieszczan. Hugo Kołłątaj zmarł 28 lutego 1812 roku w Warszawie, ale jego urna z sercem została złożona w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego i Św. Ducha w Wiśniowej - w miejscowości, gdzie właścicielem dóbr i pałacu był jego starszy brat Rafał Kołłątaj, a następnie bratanek Eustachy.
Wycieczkę dofinansowaną przez Zakład Lhoist Bukowa poprowadziła Sławomira Jambor.