Tydzień Kultury Języka w województwie świętokrzyskim organizowany jest przez Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK Kielce.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji projektu są słowa Marka Hłaski: Życie, które mi dano, jest tylko opowieścią; ale jak ja ją opowiem, to już moja sprawa. Jedynie o to mi chodzi.
XXXII edycja projektu Tydzień Kultury Języka skupia uwagę na szeroko pojętej sztuce opowiadania historii, której celem jest konstruowanie i przedstawianie narracji w taki sposób, by wywołać emocje, budować napięcie i utrzymywać uwagę odbiorców. Snucie opowieści (storytelling) to metoda dydaktyczna wrażliwa na język i emocje, budująca wyobraźnię, kreatywność, krytyczne myślenie i umiejętność współpracy w grupie.
Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętność w obszarach pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii.
Szkoła w Bukowie, jak co roku, włączyła się w tegoroczną edycję. Nauczyciele przygotowali dla uczniów szereg aktywności edukacyjnych.
W bibliotece szkolnej odbył się turniej klasowy pod hasłem” Język polski jest ą,ę i merda ogonkami” Trzyosobowe drużyny rywalizowały w 10 konkurencjach językowych: kalamburach, wykreślankach, zadaniach, w których należało wykazać się znajomością związków frazeologicznych oraz lektur.
Przeprowadzono Szkolny Konkurs Ortograficzny wyłaniający Mistrzów Ortografii. Tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Wiktoria Cichacka w kat. klas IV-VI oraz Emilia Hadam w kat. klas VII- VIII.
Ponadto uczniowie wykonywali gazetki, plakaty i układali hasła dotyczące naszego języka ojczystego.
GDY JĘZYKA POLSKIEGO DOBRZE UŻYWASZ, WTEDY CZĘSTO W KONKURSACH WYGRYWASZ
Aneta Banaś i Jadwiga Pięta