Anioł20 grudnia 2023 r. w Placówce Kultury w Krasocinie odbyło się uroczyste podsumowanie już „XVI Gminno-Parafialnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych” organizowanego przez Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie. Celem konkursu jest popularyzacja obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia.

Powszechnie uważa się, że jako pierwszy w historii żywą szopkę bożonarodzeniową wystawił w Wigilię 1223r. św. Franciszek z Asyżu. Działo się to w miasteczku Greccio, gdzie mieścił się zakon franciszkanów, a Franciszek, chcąc przybliżyć ludowi tajemnicę narodzin Chrystusa, zaangażował do jej budowy okolicznych mieszkańców, którzy wcielili się w postacie św. Rodziny, pasterzy oraz Trzech Króli. Do wypełnionej sianem stajni wprowadzono również żywe zwierzęta – woła i osła. Po śmierci św. Franciszka w 1225r. tradycja budowania szopek była kontynuowana i trafiając na podatny grunt, rozpowszechniła się wkrótce na całą Europę, a potem na cały świat. Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu to ”EKOLOGIA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA” z okazji 800.rocznicy pierwszych jasełek.

Komisja konkursowa, w dniu 14 grudnia 2023r, oceniała szopki uwzględniając: tradycyjność i nawiązanie do kanonu szopki, samodzielność wykonania figurek, użycie materiałów wtórnych do wykonania szopki, zgodność z hasłem przewodnim i ogólne wrażenie oraz trwałość formy.

Jak co roku do konkursu zgłosiły się wszystkie szkoły z naszej gminy, prezentując 12 wyjątkowych stajenek. Szopki wykonane zostały w różnych technikach. Jedne odznaczały się bogatym zdobnictwem, mnóstwem misternie wykonanych detali i ozdób, niezwykłą kolorystyką. Inne – zachwycały skromnością, prostotą, kunsztem wykonania ale wszystkie było eko.

Jury w składzie: ks. Tadeusz Siciarski, z-ca Wójta – Jacek Sienkiewicz, pani dr Ewa Szczecińska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Krasocinie- Magdalena Kowalczyk, przewodniczący Rady Gminy w Krasocinie-Bogdan Bukowski, radni: Grzegorz Wijas, Dariusz Frączek, Krzysztof Gniewkowski, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach.

W kategorii klas I-IV:

I miejsce Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie

II miejsce Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie

III miejsce Szkoła Podstawowa w Krasocinie

Wyróżnienia:

Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach

Szkoła Podstawowa w Bukowie

Kategoria klas V-VIII

I miejsce Szkoła Podstawowa w Krasocinie

II miejsce Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach

III miejsce Szkoła Podstawowa w Bukowie

Wyróżnienia:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie

Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie

Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie

Uroczystość uświetniły występy uczennic ze szkoły w Bukowie: Natalii Krzyżyk, Antoniny Gawor i Amelii Wijas pod kierunkiem p. Gabriela Kowalczyka.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody.

Nagrody ufundowali: Dyrektor ZPO im. Jana Pawła II w Bukowie, ks. Proboszcz Tadeusz Siciarski , Rada Gminy Krasocin, dr Ewa Szczecińska i radny powiatowy Leopold Kwapisz.

Miło nam, że sztuka budowania szopek w naszej gminie nie ginie, a wręcz posiada swoją ogromną siłę.

DZIĘKUJEMY

Aneta Banaś, Ewa Terpic- Zając i Agnieszka Kwapisz